ZWS10B-12
DigiKey Part Number
285-ZWS10B-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZWS10B-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
ZWS10B-12 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
82%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
4.14" L x 1.97" W x 0.83" H (105.1mm x 50.0mm x 21.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
900 mA