RGB12400W060A-003
DigiKey Part Number
285-RGB12400W060A-003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGB12400W060A-003
Description
DC/DC CONVERTER, 0.8-8V 400W
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.8 ~ 8V 60A 9V - 18V Input
EDA/CAD Models
RGB12400W060A-003 Models
Category
Power (Watts)
400 W
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C (With Derating)
Efficiency
97%
Size / Dimension
1.95" L x 1.50" W x 0.51" H (49.5mm x 38.1mm x 13.0mm)
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
18V
Current - Output (Max)
60A