PYQ75-36WS48
DigiKey Part Number
285-PYQ75-36WS48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PYQ75-36WS48
Description
DC DC CONVERTER 48V 75W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 1.56A 9V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PYQ75-36WS48 Models
Category
Power (Watts)
75 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Tray
Features
Adjustable Output
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
90%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
Quarter Brick
Current - Output (Max)
1.56A