PF1500B-360 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 285-PF1500B-360-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PF1500B-360 |
Description | AC/DC CONVERTER 360V 1.008KW |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Enclosed AC DC Converters 1 Output 360V 2.8A 85 ~ 265 VAC Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PF1500B-360 Models |
Category | Features Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input |
Manufacturer TDK-Lambda | Operating Temperature -40°C ~ 100°C |
Series | Efficiency 96.5% |
Packaging Tray | Mounting Type Through Hole |
Part Status Active | Package / Case Full Brick |
Type Enclosed | Size / Dimension 4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm) |
Number of Outputs 1 | Approval Agency CE, CSA, IEC, UKCA, UL |
Voltage - Input 85 ~ 265 VAC | Standard Number 62368-1 |
Voltage - Output 1 360V | Line Regulation 5V |
Current - Output (Max) 2.8A | Load Regulation 10V |
Power (Watts) 1.008 kW | Base Product Number |