KMS30A-12
DigiKey Part Number
285-2532-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KMS30A-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 2.5A 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KMS30A-12 Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
TDK-Lambda
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
89%
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
5-DIP Module, 4 Leads
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.52" L x 1.80" W x 0.93" H (64.0mm x 45.6mm x 23.5mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Standard Number
60601-1; 60950-1; 62368-1
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±60mV
Current - Output (Max)
2.5A
Load Regulation
±120mV
Power (Watts)
30 W