DUSH960-1248-0M
DigiKey Part Number
285-DUSH960-1248-0M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DUSH960-1248-0M
Description
DC UPS 20A POWER SUPPLY
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uninterruptible Power Supply (UPS) Standby (No Regulation) General Purpose, Industrial Control 960W 12V ~ 48V
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DUSH960-1248-0M Models
Category
Power - Rated
960W
Manufacturer
TDK-Lambda
AC Outlets
1
Series
Voltage - Output
12V ~ 48V
Packaging
Box
Input Connector
Terminal Block
Part Status
Active
Output Connector
Terminal Block
Type
Standby (No Regulation)
Size / Dimension
5.172" L x 2.125" W (131.37mm x 53.98mm)
Voltage - Input
10V ~ 60V
Height
4.531" (115.09mm)