DRB240-48-3-A1
DigiKey Part Number
285-DRB240-48-3-A1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRB240-48-3-A1
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 5A
EDA/CAD Models
DRB240-48-3-A1 Models
Category
Voltage - Isolation
3.51 kV
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Series
Efficiency
93.8%
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense
Input Type
AC
Size / Dimension
5.44" L x 5.08" W x 2.17" H (138.2mm x 129.0mm x 55.1mm)
Approval Agency
CE
AC Voltage - Input
350 ~ 575 VAC (3 Phase)
Standard Number
61010-1;60950-1;62368-1
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output (Max)
5A
Base Product Number
Power (Watts)
240W