DRB240-24-1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 285-DRB240-24-1-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DRB240-24-1 |
Description | AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power (Watts) 240W |
Manufacturer TDK-Lambda | Voltage - Isolation 3 kV |
Series | Applications Industrial, ITE (Commercial) |
Packaging Bulk | Efficiency 93% |
Part Status Active | Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating) |
Input Type AC | Features Adjustable Output, PFC, Universal Input |
Number of Outputs 1 | Size / Dimension 4.92" L x 1.61" W x 4.88" H (125.0mm x 41.0mm x 124.0mm) |
AC Voltage - Input 85 ~ 265 VAC | Approval Agency CE, cULus, cURus, EAC |
Voltage - Output 1 24V | Base Product Number |
Current - Output (Max) 10A |