DDA250N-S1PX-12-001
DigiKey Part Number
285-DDA250N-S1PX-12-001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDA250N-S1PX-12-001
Description
DC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 20A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DDA250N-S1PX-12-001 Models
Category
Current - Output (Max)
20A
Manufacturer
TDK-Lambda
Power (Watts)
250W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
95%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Input Type
DC
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.53" L x 1.44" W x 4.86" H (115.1mm x 36.6mm x 123.4mm)
DC Voltage - Input (Min)
9V
Approval Agency
CE
DC Voltage - Input (Max)
53V
Base Product Number
Voltage - Output 1
12V