CUT75-5FF/B
DigiKey Part Number
285-CUT75-5FF/B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUT75-5FF/B
Description
AC/DC CONVERTER 5V 15V -15V 75W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 3 Output 5V 15V -15V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
CUT75-5FF/B Models
Category
Current - Output 3
1 A
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
85%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Baseplate, DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1
5V
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.06" H (127.0mm x 76.2mm x 26.9mm)
Voltage - Output 2
15V
Current - Output 1
8 A
Base Product Number
Current - Output 2
2.5 A