FK24X7R2A153KN000
DigiKey Part Number
445-FK24X7R2A153KN000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK24X7R2A153KN000
Description
CAP CER 0.015UF 100V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.015 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FK24X7R2A153KN000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)