FG22X7R2A225KNT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 291
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 483
Datasheet
Similar
In Stock: 0
In Stock: 15
In Stock: 759
Parametric Equivalent
In Stock: 500
Parametric Equivalent
In Stock: 1.255
2.2 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
FG22X7R2A225KNT00
DigiKey Part Number
FG22X7R2A225KNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG22X7R2A225KNT00
Description
CAP CER 2.2UF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG22X7R2A225KNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)