FG11X7R1C156MRT06
DigiKey Part Number
445-173114-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173114-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG11X7R1C156MRT06
Description
CAP CER 15UF 16V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FG11X7R1C156MRT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)