FA14X8R2A683KRU06 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
0.068 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X8R Radial
FA14X8R2A683KRU06
DigiKey Part Number
FA14X8R2A683KRU06-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA14X8R2A683KRU06
Description
CAP CER 0.068UF 100V X8R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FA14X8R2A683KRU06 Models
Category
Features
High Temperature
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C