CGA3E1X7S1C225K080AC
DigiKey Part Number
445-16104-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-16104-1-ND - Cut Tape (CT)
445-16104-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA3E1X7S1C225K080AC
Description
CAP CER 2.2UF 16V X7S 0603
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7S 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CGA3E1X7S1C225K080AC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)