CGA2B3X7S1A474K050BE
DigiKey Part Number
445-173723-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-173723-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173723-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA2B3X7S1A474K050BE
Description
CAP CER 0.47UF 10V X7S 0402
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7S 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
CGA2B3X7S1A474K050BE Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)