CGA2B1X5R1C224K050EC
DigiKey Part Number
445-CGA2B1X5R1C224K050ECTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-CGA2B1X5R1C224K050ECCT-ND - Cut Tape (CT)
445-CGA2B1X5R1C224K050ECDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA2B1X5R1C224K050EC
Description
AUTOMOTIVE GRADE,0402,X5R,16V,0.
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Features
Low ESL
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)