C1608X5R1E106M080DC
DigiKey Part Number
445-C1608X5R1E106M080DCCT-ND - Cut Tape (CT)
445-C1608X5R1E106M080DCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608X5R1E106M080DC
Description
COMMERCIAL GRADE,0603,X5R,25V,10
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)