C1608C0G1H391K080AA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 6.220
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 6.574
Datasheet
Direct
KEMET
Direct
Murata Electronics
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Vishay Vitramon
KEMET
390 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
C1608C0G1H391K080AA
DigiKey Part Number
445-C1608C0G1H391K080AATR-ND - Tape & Reel (TR)
445-C1608C0G1H391K080AADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608C0G1H391K080AA
Description
CAP CER 390PF 50V C0G 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1608C0G1H391K080AA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Obsolete
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)