MCJCQ219NB7102KTPA01
DigiKey Part Number
587-MCJCQ219NB7102KTPA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
587-MCJCQ219NB7102KTPA01CT-ND - Cut Tape (CT)
587-MCJCQ219NB7102KTPA01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCJCQ219NB7102KTPA01
Description
CAP CER 1000PF 250V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCJCQ219NB7102KTPA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)