MCARQ105SCG0R9BFRA01
DigiKey Part Number
587-MCARQ105SCG0R9BFRA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCARQ105SCG0R9BFRA01
Description
CAP CER 0.9PF 250V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.9 pF ±0.1pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCARQ105SCG0R9BFRA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)