LSMGG160808T600RG
DigiKey Part Number
587-LSMGG160808T600RGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSMGG160808T600RGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSMGG160808T600RGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSMGG160808T600RG
Description
FERRITE BEAD 60 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 2.1A 45mOhm
EDA/CAD Models
LSMGG160808T600RG Models
Category
Current Rating (Max)
2.1A
DC Resistance (DCR) (Max)
45mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Height (Max)
0.035" (0.90mm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
60 Ohms @ 100 MHz