Image for LMXND4040TKL1R0NDG is not available
LMXND4040TKL1R0NDG
DigiKey Part Number
587-LMXND4040TKL1R0NDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMXND4040TKL1R0NDG
Description
FIXED IND 1UH 3.2A 27 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 3.2 A 27mOhm 1616 (4040 Metric)
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
27mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
90MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Tolerance
±30%
Supplier Device Package
1616
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
4A
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)