LLXND4040TKL1R0NDG
DigiKey Part Number
587-LLXND4040TKL1R0NDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLXND4040TKL1R0NDG
Description
FIXED IND 1UH 3.2A 27 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 3.2 A 27mOhm 1616 (4040 Metric)
DC Resistance (DCR)
27mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
90MHz
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Saturation (Isat)
4A