LCXND4040KKL4R7MDG
DigiKey Part Number
587-LCXND4040KKL4R7MDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCXND4040KKL4R7MDG
Description
FIXED IND 4.7UH 1.2A 140 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 1.2 A 140mOhm 1616 (4040 Metric)
DC Resistance (DCR)
140mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
47MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1616
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
950mA
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)