EMK316B7335KL-T
DigiKey Part Number
587-2711-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-2711-1-ND - Cut Tape (CT)
587-2711-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMK316B7335KL-T
Description
CAP CER 3.3UF 16V X7R 1206
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
EMK316B7335KL-T Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)