TSM60NB099CF C0G
DigiKey Part Number
TSM60NB099CFC0G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSM60NB099CF C0G
Description
MOSFET N-CH 600V 38A ITO220S
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 38A (Tc) 69W (Tc) Through Hole ITO-220S
EDA/CAD Models
TSM60NB099CF C0G Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
62 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2587 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
69W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
ITO-220S
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
99mOhm @ 5.3A, 10V