BZY55B12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 12 V 500 mW ±2% Surface Mount 0805
BZY55B12
DigiKey Part Number
1801-BZY55B12TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZY55B12
Description
DIODE ZENER 12V 500MW 805
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
BZY55B12 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 9.1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
0805
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms