BZX585B13H RSG
DigiKey Part Number
1801-BZX585B13HRSGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX585B13H RSG
Description
SOD-523F, 200MW, 2%, 13V, ZENER
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 13 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-523F
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
90 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Mounting Type
Surface Mount
Power - Max
200 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms