BZV55C51 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Central Semiconductor Corp
Zener Diode 51 V 500 mW ±5% Surface Mount Mini MELF
BZV55C51
DigiKey Part Number
1801-BZV55C51TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV55C51
Description
DIODE ZENER 51V 500MW MINI MELF
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZV55C51 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 38 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
Mini MELF
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
125 Ohms