BZT52C27-G RHG
DigiKey Part Number
1801-BZT52C27-GRHGTR-ND - Tape & Reel (TR)
1801-BZT52C27-GRHGCT-ND - Cut Tape (CT)
1801-BZT52C27-GRHGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C27-G RHG
Description
DIODE ZENER 27V 350MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 27 V 350 mW ±5% Surface Mount SOD-123
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZT52C27-G RHG Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 18.9 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Power - Max
350 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms