1.5SMC16AH
DigiKey Part Number
1801-1.5SMC16AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC16AH
Description
TVS DIODE 13.6VWM 22.5V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22.5V Clamp 70A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC16AH Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
No
Series
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13.6V
Voltage - Breakdown (Min)
15.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
22.5V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
70A