049TT2-35.0041-TSSLNHPK
DigiKey Part Number
4309-049TT2-35.0041-TSSLNHPK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
049TT2-35.0041-TSSLNHPK
Description
HC-49T 35.0041MHz Series +/-10
Customer Reference
Detailed Description
35.0041 MHz ±20ppm Crystal Series 18 Ohms HC-49T 2-DIP
Category
Frequency Tolerance
±20ppm
Mfr
Load Capacitance
Series
Series
ESR (Equivalent Series Resistance)
18 Ohms
Packaging
Bulk
Operating Mode
Fundamental
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Type
MHz Crystal
Mounting Type
Through Hole
Frequency
35.0041 MHz
Package / Case
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.433" L x 0.512" W (11.00mm x 13.00mm)