RJA221M1CBK-0611S
DigiKey Part Number
4403-RJA221M1CBK-0611S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RJA221M1CBK-0611S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
180 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C