MF50101V1-1000U-G99
DigiKey Part Number
259-MF50101V1-1000U-G99-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF50101V1-1000U-G99
Description
FAN 50X10MM 12VDC 13.8CFM
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 50mm L x 50mm H Vapo-Bearing™ 13.8 CFM (0.386m³/min) 3 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF50101V1-1000U-G99 Models
Category
Features
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
30.7dB(A)
Series
Power (Watts)
840 mW
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 50mm L x 50mm H
Approval Agency
cURus, TUV
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.070A
Air Flow
13.8 CFM (0.386m³/min)
Voltage Range
4.5 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.150 in H2O (37.4 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Vapo-Bearing™
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C