MF30101V1-1000U-A99
DigiKey Part Number
MF30101V1-1000U-A99-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF30101V1-1000U-A99
Description
FAN AXIAL 30X10MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 30mm L x 30mm H Vapo-Bearing™ 5.5 CFM (0.154m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
MF30101V1-1000U-A99 Models
Category
Noise
23.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
660 mW
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 30mm L x 30mm H
Weight
0.018 lb (8.16 g)
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.055A
Air Flow
5.5 CFM (0.154m³/min)
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.250 in H2O (62.3 Pa)
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C