EF40101BX-1000U-A99
DigiKey Part Number
259-EF40101BX-1000U-A99-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EF40101BX-1000U-A99
Description
Thermal Products
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 10.0 CFM (0.280m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EF40101BX-1000U-A99 Models
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
33.7dB(A)
Series
Power (Watts)
1.47 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Approval Agency
CE, CUR, TUV, UL
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.122A
Air Flow
10.0 CFM (0.280m³/min)
Voltage Range
4.5 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.270 in H2O (67.3 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C