TN5050H-12WY | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 497-15449-5-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TN5050H-12WY |
Description | SCR 1.2KV 80A TO-247-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 45 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | SCR 1.2 kV 80 A Standard Recovery Through Hole TO-247-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TN5050H-12WY Models |
Category | Current - Off State (Max) 5 µA |
Manufacturer STMicroelectronics | Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 580A, 633A |
Packaging Tube | SCR Type Standard Recovery |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 150°C |
Voltage - Off State 1.2 kV | Grade Automotive |
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1 V | Qualification AEC-Q101 |
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA | Mounting Type Through Hole |
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.55 V | Package / Case TO-247-3 |
Current - On State (It (AV)) (Max) 51 A | Supplier Device Package TO-247-3 |
Current - On State (It (RMS)) (Max) 80 A | Base Product Number |
Current - Hold (Ih) (Max) 100 mA |