STPS3L40UF
DigiKey Part Number
497-8036-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-8036-1-ND - Cut Tape (CT)
497-8036-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS3L40UF
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMBFLAT
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 3A Surface Mount SMBflat
EDA/CAD Models
STPS3L40UF Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Supplier Device Package
SMBflat
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
3A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 3 A