STPS2L60UF
DigiKey Part Number
497-12312-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-12312-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12312-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS2L60UF
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 2A SMBFLAT
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 2A Surface Mount SMBflat
EDA/CAD Models
STPS2L60UF Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 60 V
Supplier Device Package
SMBflat
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
2A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
600 mV @ 2 A