STPS2H100U
DigiKey Part Number
497-6580-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-6580-1-ND - Cut Tape (CT)
497-6580-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS2H100U
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SMB
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 2A Surface Mount SMB
EDA/CAD Models
STPS2H100U Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 100 V
Supplier Device Package
SMB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
2A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
790 mV @ 2 A