STPS1150RL | |
|---|---|
DigiKey Part Number | STPS1150RLTR-ND - Tape & Reel (TR) STPS1150RLCT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STPS1150RL |
Description | DIODE SCHOTTKY 150V 1A DO41 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 150 V 1A Through Hole DO-41 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STPS1150RL Models |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 150 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Mounting Type |
Part Status Obsolete | Package / Case |
Technology | Supplier Device Package DO-41 |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V | Operating Temperature - Junction 175°C (Max) |
Current - Average Rectified (Io) 1A | Base Product Number |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 820 mV @ 1 A |