STM8L151R8T6 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 497-11569-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STM8L151R8T6 |
Description | IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64LQFP |
Manufacturer Standard Lead Time | 30 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | STM8 STM8L EnergyLite Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STM8L151R8T6 Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | EEPROM Size 2K x 8 |
Packaging Tray | RAM Size 4K x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V |
DigiKey Programmable Not Verified | Data Converters A/D 28x12b; D/A 2x12b |
Core Processor STM8 | Oscillator Type Internal |
Core Size 8-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Speed 16MHz | Mounting Type Surface Mount |