STM32L011K4T6TR
DigiKey Part Number
STM32L011K4T6TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L011K4T6TR
Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 32LQFP
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7)
EDA/CAD Models
STM32L011K4T6TR Models
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 10x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz