LDK130M10R
DigiKey Part Number
497-14251-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-14251-1-ND - Cut Tape (CT)
497-14251-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDK130M10R
Description
IC REG LINEAR 1V 300MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LDK130M10R Models
Category
Current - Supply (Max)
120 µA
Mfr
PSRR
55dB (120Hz ~ 10kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
1V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 300mA