FERD30M45CT | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 497-13530-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FERD30M45CT |
Description | DIODE ARRAY FERD 45V 15A TO-220 |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V 15A Through Hole TO-220-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FERD30M45CT Models |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 470 mV @ 15 A |
Manufacturer STMicroelectronics | Speed No Recovery Time > 500mA (Io) |
Packaging Tube | Current - Reverse Leakage @ Vr 600 µA @ 45 V |
Part Status Active | Operating Temperature - Junction 175°C (Max) |
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode | Mounting Type Through Hole |
Technology FERD (Field Effect Rectifier Diode) | Package / Case TO-220-3 |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V | Supplier Device Package TO-220 |
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A | Base Product Number |