1.5KE36CA
DigiKey Part Number
497-11380-1-ND - Cut Tape (CT)
497-11380-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE36CA
Description
TVS DIODE 30.8VWM 64.3VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
64.3V Clamp 156A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
EDA/CAD Models
1.5KE36CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
156A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
1250pF @ 1MHz
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30.8V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
34.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.3V