1.5KE350ARL
DigiKey Part Number
497-19437-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-19437-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE350ARL
Description
TVS DIODE 299VWM 618VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
618V Clamp 16A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
EDA/CAD Models
1.5KE350ARL Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
430pF @ 1MHz
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
299V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
332V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
618V