WW3FT300R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | WW3FT300RTR-ND - Tape & Reel (TR) WW3FT300RCT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | WW3FT300R |
Description | RES 300 OHM 1% 3W AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 300 Ohms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | WW3FT300R Models |
Category | Composition |
Mfr | Features Moisture Resistant |
Series | Temperature Coefficient ±20ppm/°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Operating Temperature -55°C ~ 350°C |
Part Status Active | Package / Case |
Resistance | Supplier Device Package Axial |
Tolerance | Size / Dimension 0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm) |