RVC2512FT100R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 18.048
Datasheet
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
100 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Thick Film
RVC2512FT100R
DigiKey Part Number
RVC2512FT100R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVC2512FT100R
Description
RES 100 OHM 1% 1W 2512
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RVC2512FT100R Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)